Jaké vybírat hudební nástroje do školy: Vsadíte na rytmické, melodické, nebo jejich kombinace?

DSC_6782

Pokud jste se rozhodli, že učebny hudební výchovy obohatíte o nové kousky hudebních nástrojů, asi si budete klást otázku, jaké nástroje vám budou nejvíce k užitku. Bez čeho se ve třídě neobejdete? Jaké nástroje si pořídit s omezeným rozpočtem? A jaká bude jejich ideální kombinace, aby byl výsledný zvuk bohatý a do hry se zapojilo každé dítě?

Rytmické nástroje umožňují najít rytmus jednoduše a poměrně levně i ve velkém dětském kolektivu. Melodické nástroje ale obohatí rytmus o duši. Jak asi tušíte, k vytvoření dokonalého zvukového tělesa je nejlepší jejich kombinace. K rychlému a efektivnímu vybavení učebny proto můžete využít i nabídku startovacích sad, kde jsme si dali práci s výběrem za vás a sestavili nástroje tak, aby měly logický i estetický smysl v různě velkých kolektivech.

Jaký rytmický nástroj by neměl chybět v žádné třídě?

Názory se mohou lišit, avšak my sázíme na buben, který určuje rytmický základ. Bubnů je na výběr nespočet: malé děti ocení ruční bubínek (pro ty nejmenší je ideální bubínek s plastovou snadno stíratelnou membránou), větší djembe, cajon, Carton Cajon aj.

Cajon 49tamburina5DjembeCC

Budete-li přemýšlet i o dalších rytmických nástrojích, tak buben doplňte o dřívka, chrastící nástroj a triangl. Dřívka jsou vyráběna v různých kvalitách od nejlevnějších z tvrdého dřeva (CL), po různě silná dřívka z růžového či palisandrového dřeva (S 18, S 21). Nabízíme i dvou-tónová dřívka (DCL), na které vykouzlíte hned dva různé tóny.

Na výběr je také z široké nabídky chrastítek, které jsou prodávány v sadách (SH 3, SH 2) či jednotlivě. Ze samostatných shakerů se mi osvědčily hlavně metalické shakery odstupňované podle hlasitosti (MS 21 – jemný zvuk, MS 17G – středně silný zvuk, MS 17K – silný zvuk), s kterými snadno zahrajete pravidelný rytmus. Při hře na shaker je důležité, aby pohyb vycházel z celého předloktí a zápěstí zůstalo stabilní. Zajímavou variantou je i guiro shaker se škrabkou, na který můžete chrastit i „drhnout“.

ShakeryTamburina1Tamburina2Guiro

Nejjednodušší výběr budete mít s trianglem, ten je pouze jeden a liší se jen velikostí. U trianglů doporučujeme objednat i náhradní paličkuzáhadným způsobem se totiž často ztrácí, a pak nezbývá nic jiného, než hrát nouzově tužkou či perem.

Co se dá s těmito čtyřmi nástroji dělat?

Buben, dřívka, triangl a chrastítko je již celá kapela. Buben hraje těžké doby, dřívka doby lehké či komplementární rytmus, chrastítko pravidelnou pulzaci a triangl ozdoby, např. údery na začátku každé fráze. Aby se doprovod podařil, vyplatí se nacvičit celý rytmus nejprve hrou na tělo: rytmus bubnu nahradím dupáním, dřívek tleskáním, chrastítka jemným pleskáním do stehen či hrudi, triangl lusknutím.

Tímto způsobem lze pracovat třeba při doprovodu písně či říkanky.

Jaký melodický nástroj koupit jako první?

Základem melodického „orffovského“ instrumentáře je xylofon. Pokud si tedy můžete koupit jen jeden nástroj, vsaďte na altový diatonický xylofon. (Ten nejlevnější od Studia 49 je xylofon altový diatonický AXG 1000).

Chcete-li si koupit drobný melodický nástroj jen tak pro radost či jako dárek malému dítěti, vyberte zvonkohru. (Nejlevnější sopránovou zvonkohrou je typ GSd.)

tamburina6xylofontamburinaTamburina4

Všechny melodické nástroje Studia 49 mají přesné ladění, které vydrží skutečně dlouho, což se o mnoha zvonkohrách, které koupíte v hračkářství, říci nedá. Pokud tedy chcete dětem dopřát kvalitní rozvoj sluchu, melodické nástroje Studia 49 jsou jedním z nejlepších způsobů, jak toho dosáhnout.

Jak nástroje kombinovat? Výběr startovací řady

Vytváření sad je stejně kreativní jako vlastní práce s nimi. Neexistuje pouze jedna správná varianta, konečný výběr záleží na vašem vkusu a finančních možnostech. Všeobecně lze však stanovit doporučení k volbě té nejlepší kombinace. Výběr sad na Tamburíně byl sestaven dle tří principů – tří „P“:

1. Pestrost barvy zvuku:

Nástroje jsou vyrobeny ze tří materiálů – dřeva, kovu a kůže. Tyto materiály by měly být zastoupeny v každé sadě.

2. Přitažlivost jednotlivých zvukových charakterů:

Každý nástroj vydává specifický zvuk (např. dlouhý, krátký, chrastivý, úsečný, drhnoucí) a kombinací rozdílných charakteristik lze dosáhnout ideální zvukové kombinace.

3. Propojení výšky zvuku:

Nástroje jsou vyráběny v různých polohách (sopránové, altové, basové, kontrabasové) s různě silnými alikvótními tóny. Tyto polohy je pro výsledný bohatý zvuk kombinovat.

Nabízené sady jsou tak příklady možných kombinací stanovené na základě výše uvedených kritérií. Melodické i rytmické nástroje nabízíme v různých kvalitách (jednotlivých sériích nástrojů Studia 49). Cena se pak odvíjí od volby kvality nástroje.

Naše sady představují tzv. „zlatý střed“. Nevyberete-li si z připravených startovacích sad, neváhejte nás kontaktovat. Rádi pro vás vytvoříme nabídku na míru.