Orffovy hudební nástroje a jejich přínos pro školy: Kvalita, dlouhověkost a spektrum možností

DSC_6363

Orffovy hudební nástroje přinášejí unikátní možnosti, jak v dětech probudit hudební vlohy, kreativitu a fantazii. Pro jejich první použití nejsou potřeba žádné speciální hudební znalosti ani zkušenosti. Jak si ale z široké nabídky vybrat ty správné nástroje? Jak s nimi pak ve třídě pracovat a jak dlouho vám nástroje vydrží?

V e-shopu Tamburina.cz se věnujeme především prodeji Orffových hudebních nástrojů od německé firmy Studio 49, která je světovou špičkou ve výrobě právě tohoto typu nástrojů. Za jejich kvalitu můžeme dát ruku do ohně, a proto je nabízíme na českém trhu i vám – pedagogům, muzikoterapeutům a dalším profesím věnujícím se hudebně-pohybovému vzdělávání napříč věkovými skupinami.

Proč nakupovat nástroje firmy Studio 49, když jsou na trhu levnější varianty?

Firma Studio 49 stála přímo u zrodu tzv. Orffových či orffovských nástrojů. Idea vytvoření snadno ovladatelných hudebních nástrojů se zrodila v Mnichově v době působení skladatele Carla Orffa (1895 – 1982) na tamější taneční škole Dorothee Güntherové (1896 – 1975). Carl Orff tehdy hledal vhodné nástroje k doprovodu pohybu, jenž by zvládly ovládat i studentky tance bez předchozích instrumentálních zkušeností.

shutterstock_1014091525 (kopie)

Spolu se svým přítelem hudebním etnologem Curtem Sachsem (1881 – 1959) tak navrhl speciální variantu afrických xylofonů s evropským laděním v „dětské velikosti“. První model nového xylofonu byl zhotoven Karlem Maendlerem v Mnichově. Nový nástroj se ujal i mezi dětmi a začaly vznikat jeho varianty s kovovými kameny. 

Na popud Orffa byla roku 1949 založena specializovaná firma tzv. Studio 49 na výrobu xylofonů, zvonkoher a metalofonů tehdejším studentem strojírenství Klausem Becker-Ehmckem. Dnes firmu řídí jeho syn Bernd Becker-Ehmck.

Nástroje jsou zde vyráběny s obrovskou pečlivostí, precizností za velkého podílu ruční práce.

Životnost nástrojů firmy Studio 49

Při správném zacházení vydrží hudební nástroje Studia 49 roky. Výroba každého nástroje se vyznačuje z velké části podílem ruční práce.

Každý ozvučný kámen melodických nástrojů je ručně dolaďován a správné ladění drží po desetiletí. Vypadne-li vám kámen z ruky na zem, nic se neděje, kameny Studia 49 jsou na takovou příhodu připraveny.

V případě potřeby ale nabízí Studio 49 i servis a opravy nástrojů. Pokud se některý z kamenů melodických nástrojů někam zatoulá, je možné jej bez problému dokoupit po jednotlivých kusech.

 

Kde sehnat materiály pro hru na Orffovy nástroje ve třídě?

Po koupi těch správných nástrojů přichází otázka, jak s nimi ve třídě plné dětí pracovat. Dnes je již k dispozici dostatek publikací pro pedagogy s úpravami právě pro Orffovy nástroje. Prvními publikacemi tohoto druhu bylo pět svazků Hudby pro děti (něm. Musik für Kinder) Carla Orffa a jeho spolupracovníků vydaných v letech 1950 – 1954. Následoval vznik národních verzí po celém světě, v Čechách vznikla Česká Orffova škola Ilji Hurníka a Petra Ebena.

Ze současné literatury vám můžeme doporučit publikace Pavla Jurkoviče, Lenky Pospíšilové, Libuše Kurkové, Evy Kulhánkové, Evy Jenčkové aj. 

Tamburína ale usiluje také o vydávání vlastních publikací, které seženete pouze u nás. Avšak prosíme ještě o trošku strpení.